Randonautica

Dotarła do mnie podobno kontrowersyjna aplikacja Randonautica, z „pozytywnym nastawieniem” ruszyłem w kierunku attractorów aby znaleźć miejsce kultu i satanistycznych orgii, lądowiska obcych albo chociaż jakieś zwłoki.

Google mówi coś o „najbardziej ściganym grafficiarzu”, który zakończył swoją nielegalną działalność, jestem fanem street artu i graffiti ale nie mogę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem prac tego artysty. Na tym profilu prawdopodobnie znajdują się jego prace. Idźmy dalej.

Nie mogę powiedzieć, że była to najbardziej hardkorowa wycieczka po mieście ale to fakt, że sam z siebie nie wybrałbym tej marszruty. Chyba naturalnym jest, że na zwykły spacerek raczej idzie się wzdłuż ulic, co po jakimś czasie zwyczajnie się nudzi, natomiast randomowość punktu destynacji i azymutu oraz aura tajemniczości dodaje smaczku do zwykłej przechadzki po ośce, w sumie polecam.

Co do gisowego punktu widzenia, raczej nie chce mi się wierzyć, że twórcy ukryli jakąś wyszukaną logikę związana z analizą rastrową i klasyfikacją zdjęć lotniczych. Raczej stawiam na proste generatory punktów po stronie serwera.

Jeżeli masz potrzebę wygenerowania sobie „mapy losowych punktów Szatana” możesz to zrobić w dwóch prostych krokach przy użyciu QGISa!

  1. Przyjmij odpowiednie nastawienie. Pomyśl, że szukasz czegoś niesamowitego lub przerażającego.
  2. Narysuj poligon i użyj algorytmu „Losowe punkty w poligonie”.

Gdybyście potrzebowali zrobić coś takiego w swojej aplikacji służę pomocą. Poniżej javascriptowy pseudo kod z użyciem biblioteki turf.js

import * as turf from '@turf/turf'

let center = [x,y] //albo [y,x] zawsze zapominam xD 
let radius = 1 //  maksymalny zasięg w kilometrach

let destination = turf.destination(center, radius * Math.random(), 360*Math.random(), {units: 'kilometers'});

console.log(destination.geometry.coordinates)

Jest duże prawdopodobieństwo, że Randonautica robi to w ten sposób. Zmienna center może przyjąć współrzędne GPS, radius to długość promienia okręgu w jakim ma odbyć się losowanie. Azymut na kolejny punkt wyliczy się na podstawie iloczynu 360*Math.random(). Powyższe współrzędne wystarczy wrzucić do obiektu Marker albo czegoś podobnego. Proste.

Update: Przypadek? Nie sądzę! Nie zauważyłem w pierwszej chwili, że kilka moich losowych attraktorów wygenerowało się w pobliżu siedziby pewnej telewizji. Ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *